HP | SKU:
3KP40AA
Sold out
HP Z Turbo Drive 2 TB PCI Express 3.0 TLC
€921.45
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
HP Z Turbo Drive 2 TB PCI Express 3.0 TLC is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Z Turbo Drive 2TB TLC Z8 G4 SSD Kit
Description
Super charge your productivity and creativity and deliver optimized HP Workstation workflows with the HP Z Turbo Drive G2 PCIe SSD, which delivers four times the read performance of traditional SSDs at a cost that’s remarkably similar.Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 2 TB |
| Memory type | TLC |
| Features | |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| Component for | PC |
| SSD capacity | 2 TB |
| Memory type | TLC |
| HP segment | Business |
| Compatible products | Z8 G4 |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Performance | |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| Component for | PC |
| SSD capacity | 2 TB |
| Memory type | TLC |
| Compatible products | Z8 G4 |
| Design | |
| Component for | PC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 184 mm |
| Weight | 300 g |
| Height | 9.5 mm |
| Depth | 231.9 mm |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| Other features | |
| Compatible products | Z8 G4 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


