HP | SKU:
2SA33AA
Sold out
HP Z Turbo Drive 256 GB M.2 PCI Express 3.0 NVMe
€370.95
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
HP Z Turbo Drive 256 GB M.2 PCI Express 3.0 NVMe is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Z Turbo Drive 256GB SED (Z8G4) SSD Kit
Description
Super charge your productivity and creativity and optimize your HP Workstation workflows with the HP Z Turbo Drive SED G4 SSD, which delivers integrated data protection and up to 6x the read performance of traditional SSDs at a cost that’s remarkably similar.Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 256 GB |
| Features | |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Compatible products | Z8 G4 |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Performance | |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 256 GB |
| Compatible products | Z8 G4 |
| Design | |
| Component for | Server/workstation |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 143.5 mm |
| Weight | 140 g |
| Height | 21 mm |
| Depth | 104 mm |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Other features | |
| Compatible products | Z8 G4 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
