HP | SKU:
4YZ45AA
Sold out
HP Z Turbo Drive 512 GB M.2 PCI Express NVMe TLC
€288.16
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
HP Z Turbo Drive 512 GB M.2 PCI Express NVMe TLC is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Z Turbo Drive 512GB SED (Z8 G4) TLC SSD Kit
Description
Power through your largest data challenges and get amazing performance with the HP Z Turbo Drive Quad Pro, which integrates up to four super-fast HP Z Turbo Drive G2 modules[1] into one PCIe x16 card.Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 512 GB |
| Memory type | TLC |
| Performance | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 |
| Interface | PCI Express |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 512 GB |
| Memory type | TLC |
| Compatible products | Z440, Z640, Z840 |
| Features | |
| Interface | PCI Express |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 512 GB |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 |
| Memory type | TLC |
| HP segment | Business |
| SSD form factor | M.2 |
| Compatible products | Z440, Z640, Z840 |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Design | |
| Component for | Server/workstation |
| SSD form factor | M.2 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 |
| Other features | |
| Compatible products | Z440, Z640, Z840 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


