HP ZBook X G2i 16 inch Mobile Workstation PC Wolf Pro Security Edition - Data Science Silver
HP ZBook X G2i 16 inch Mobile Workstation PC Wolf Pro Security Edition - Data Science Silver is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Key Features
- Intel Core™ Ultra 7 356H (up to 4.7 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 18 MB L3 cache, 16 cores, 16 threads)
- Windows 11 Pro
- 40.6 cm (16") diagonal WUXGA display
- NVIDIA RTX PRO™ 500 Blackwell Generation Laptop GPU (6 GB GDDR7 dedicated)
- 32 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 32 GB), 1 TB PCIe Gen5 NVMe™ M.2 SSD
Reasons To Buy
HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[8]Industry-leading security features
Advanced security features come standard. System safeguards like HP Sure Start – the industry's first self-healing BIOS – mean your device is locked down tight, so your data and identity are too.Intel® Core™ Ultra Processor
Unleash productivity with a new architecture that delivers power-efficient performance for complex business workloads and is purpose-built for the next era of AI software by sending the right task to the right engine at the right time.[9]HP Fast Charge
Ultra-fast recharge takes you from zero to 50% charge in just 30 minutes.[10]Power through professional workflows.
Seamlessly power through 3D modeling, video editing, and rendering. With an Intel® Core™ Ultra 3-series[3], advanced integrated or discrete graphics[4], and large memory configurations, ZBook X keeps even demanding workflows running smoothly.Fast and efficient wireless LAN
The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit data rate Wi-Fi 7.[11]Advanced workflows. On the move.
Power your ideas where work takes you. A portable design with advanced thermals keeps cool and quiet while a long-lasting battery[2] and reliable connectivity options[5] help keep you productive on the move.Unleash Local AI Power on HP ZBook X
Save time for your best work with local AI on ZBook X, a Copilot+ PC[3] that powers through advanced workflows so you can focus on ideas —not obstacles.Poly Camera Pro
Look your best on video calls and save some power too. Manage your video controls for internal and external cameras with Poly Camera Pro. Now Auto Frame, Spotlight, Background Blur, and virtual backgrounds save power running on the NPU.[12]Built for a better tomorrow
HP is innovating with purpose to drive impactful, lasting change. This device is ENERGY STAR® certified, EPEAT Gold[6] registered and has attained EPEAT Climate+. Its cover and keycaps are crafted with 50% recycled aluminum and 50% recycled plastics[7].Description
Expert performance. Exceptional value.Work with generative AI to explore design concepts, or complete 3D modeling and conceptual designs—all on the go. Built to give pros the power they need at an exceptional value[1], the HP ZBook X delivers advanced AI performance, scalable high-end graphics and memory, and all-day battery life.[2]
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Meteor silver |
| Market positioning | Performance |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Memory | |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Performance | |
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Technical details | |
| Market positioning | Performance |
| Product colour | Silver |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen PCAs; Molded paper pulp cushion inside box is made of 100% recycled or certified sources; Outside box and corrugated cushions are 100% from certified or recycled sources and recyclable; At least 60% post-consumer recycled plastic; Bulk packaging available; External power supply 90% efficiency |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 826581279136 |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 826581279136 |
| HP special features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| Battery | |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen PCAs; Molded paper pulp cushion inside box is made of 100% recycled or certified sources; Outside box and corrugated cushions are 100% from certified or recycled sources and recyclable; At least 60% post-consumer recycled plastic; Bulk packaging available; External power supply 90% efficiency |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 359 mm |
| Depth | 251 mm |
| Height | 24.9 mm |
| Weight | 1.9 kg |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43211503 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.







