HPE | SKU:
P79329-B21
Sold out
HPE 1000W M-CRPS -48VDC Hot Plug Reverse Air Flow Power Supply Kit
€1,571.02
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
HPE 1000W M-CRPS -48VDC Hot Plug Reverse Air Flow Power Supply Kit is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
1000W M-CRPS -48VDC Hot Plug Reverse Air Flow Power Supply Kit
What is new supporting point:
Form factor: Wide (73.5 mm). DC power supplies feature a power cable kit—on wide format and up to 2200W.
Qualified on select Gen12 servers. Comply with OCP specifications, featuring new form factors and enhanced serviceability and manageability.
Description
How do you fuel your most power-hungry servers while boosting data center efficiency? HPE Modular Common Redundant Power Supplies are newly designed to comply with Open Compute Project (OCP) specifications, featuring new form factors and enhanced serviceability and manageability. They are Platinum-rated and Titanium rated, delivering up to 96% efficiency[1] at 3200W, they allow users to right-size the power supplies for their exact server configurations. HPE Modular Common Redundant Power Supplies are compatible with HPE ProLiant Compute DL320 Gen12, HPE ProLiant Compute DL325 Gen12, HPE ProLiant Compute DL340 Gen12, HPE ProLiant Compute DL345 Gen12, HPE ProLiant Compute DL380a Gen12, HPE ProLiant Compute DL580 Gen12, Alletra4000, and HPE ProLiant Compute XD230 servers.What is new supporting point:
Form factor: Wide (73.5 mm). DC power supplies feature a power cable kit—on wide format and up to 2200W.
Qualified on select Gen12 servers. Comply with OCP specifications, featuring new form factors and enhanced serviceability and manageability.
Specifications
| Cooling | |
|---|---|
| Cooling type | Active |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Titanium |
| Product colour | Silver |
| Illumination | No |
| Cooling type | Active |
| Power | |
| Total power | 1000 W |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| Efficiency | 96% |
| Performance | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Titanium |
| Purpose | Server |
| Weight & dimensions | |
| Width | 60 mm |
| Depth | 185 mm |
| Height | 40 mm |
| Weight | 1.05 kg |
| Weight (imperial) | 1.05 kg (2.31 lbs) |
| Certificates | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Titanium |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 1.05 kg (2.31 lbs) |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


