HPE 16GB (1x16GB) Dual Rank x4 PC3-14900R (DDR3-1866) Registered CAS-13 Memory Kit memory module 1866 MHz
HPE 16GB (1x16GB) Dual Rank x4 PC3-14900R (DDR3-1866) Registered CAS-13 Memory Kit memory module 1866 MHz is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Description
When you choose HP SmartMemory you get the same high quality, reliability, and confidence that come with your HP ProLiant Gen8 Server series. DRAM quality and reliability are more important now than ever. Industry trends such as server virtualization, cloud computing, the use of large database applications and high-performance computing have all increased the need for higher capacity memory with greater reliability and uptime. HP SmartMemory is unique technology introduced for ProLiant Gen8 Servers that unlocks certain features available only with HP Qualified Server memory. HP SmartMemory enables ProLiant Gen8 systems to reliably identify and verify whether installed memory has passed the rigorous HP qualification and testing processes. And because the memory is authenticated, extended memory performance features can be enabled through the system ROM.Specifications
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.5 V |
| Memory | |
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | PC/server |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| CAS latency | 13 |
| Memory voltage | 1.5 V |
| Memory ranking | 2 |
| Memory clock speed | 1866 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Features | |
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | PC/server |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| CAS latency | 13 |
| Memory voltage | 1.5 V |
| Memory ranking | 2 |
| Memory clock speed | 1866 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
