HPE 16GB (1x16GB) Dual Rank x8 EP3L-12800E (DDR3-1600) Unbuffered CAS-11 Low Voltage Memory Kit memory module 240-pin DIMM
HPE 16GB (1x16GB) Dual Rank x8 EP3L-12800E (DDR3-1600) Unbuffered CAS-11 Low Voltage Memory Kit memory module 240-pin DIMM is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Description
There are many demands on your server…is it performing reliably and efficiently? When you choose HPE DDR3 SmartMemory, you get significant data transfer speed and capacity improvements over older DDR technologies, backed by our industry-leading reliability. All of our SmartMemory goes through rigorous modeling, qualification and testing processes that unlock extended memory performance features. This extensive testing ensures that your HPE server memory is completely compatible with and optimized for your HPE server. HPE servers configured with HPE DDR3 SmartMemory deliver extended performance and manageability in a number of configurations that is not supported using third-party DIMMs.Features
High Performance
HPE DDR3 SmartMemory performs to industry-defined specifications.
HPE DDR3 SmartMemory has been tested and performance-tuned specifically for HPE ProLiant Server series, which ensures that HPE server memory is optimized for every HPE server.
HPE DDR3 SmartMemory enables extended memory performance features through the system ROM.
High Reliability
HPE DDR3 SmartMemory is made of the highest quality materials, reducing issues that affect signal integrity and increasing system reliability.
Improved Efficiency
HPE DDR3 SmartMemory supports HPE servers at a lower price point.
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.5 V |
| Memory | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | PC/server |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| CAS latency | 5 |
| Memory voltage | 1.5 V |
| Memory ranking | 2 |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Features | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | PC/server |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| CAS latency | 5 |
| Memory voltage | 1.5 V |
| Memory ranking | 2 |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 133.3 mm |
| Height | 30 mm |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

