HPE | SKU:
647901R-B21
Sold out
HPE 16GB 2Rx4 PC3L-10600R-9 memory module 1 x 16 GB DDR3 1333 MHz
€323.20
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
HPE 16GB 2Rx4 PC3L-10600R-9 memory module 1 x 16 GB DDR3 1333 MHz is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
1x 16GB Dual Rank x4 PC3L-10600R (DDR3-1333) Registered CAS-9 Low Voltage Memory Kit Renew
- Faster start-up times with fewer delays during routine operations.
- More programs running simultaneously.
- Easy toggling between several open applications.
- Rigorous supplier qualification processes for ensured quality PLUS thoroughly tested by HP for high reliability.
- Competitively priced.
Description
Upgrading your memory is a cost-effective way to boost your system performance without having to upgrade your processor.- Faster start-up times with fewer delays during routine operations.
- More programs running simultaneously.
- Easy toggling between several open applications.
- Rigorous supplier qualification processes for ensured quality PLUS thoroughly tested by HP for high reliability.
- Competitively priced.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | PC/server |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| CAS latency | 9 |
| Memory ranking | 2 |
| Memory clock speed | 1333 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Features | |
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | PC/server |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| CAS latency | 9 |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Memory ranking | 2 |
| Memory clock speed | 1333 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 95 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
