HPE | SKU:
P69243-B21
Sold out
HPE 3.2TB NVMe Gen5 Mainstream Performance Mixed Use E3S EC1 CD8P SSD
€24,641.22
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
HPE 3.2TB NVMe Gen5 Mainstream Performance Mixed Use E3S EC1 CD8P SSD is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
3.2TB NVMe Gen5 Mainstream Performance Mixed Use E3S EC1 CD8P SSD
Achieve higher IOPS to enhance the performance of your enterprise servers while maintaining data accuracy with full data-path error detection.
Improved thermals, power, and scalability provide better system efficiency for high I/O applications.
Faster PCIe Gen 5 technology is available with EDSFF E3.S SSDs.
Improve power management and density while utilizing less power.
What is new supporting point:
Offer 1.6 TB, 3.2 TB, and 6.4 TB storage capacities for next gen NVMe Mainstream Performance Mixed Use EDSFF E3.S.
Reasons To Buy
High Performance, Exceptional Reliability, and Efficiency for Faster Business Results
HPE NVMe Mainstream Performance Mixed Use Enterprise and Datacenter Standard Form Factor (EDSFF) E3.S Solid State Drives are ideal for Big Data analytics, cloud computing, high performance compute, business intelligence, database applications and virtualization.Achieve higher IOPS to enhance the performance of your enterprise servers while maintaining data accuracy with full data-path error detection.
Improved thermals, power, and scalability provide better system efficiency for high I/O applications.
Faster PCIe Gen 5 technology is available with EDSFF E3.S SSDs.
Improved Design and Efficiency for Increased Performance on Gen 11 Servers
Dramatically increase density with a 1U server that can fit 20 E3.S or 10 E3.S 2T drives, or a 2U server that can fit 36 E3.S or 18 E3.S 2T drives.Improve power management and density while utilizing less power.
Description
Do you need to accelerate the performance of your mixed use applications? HPE NVMe Mainstream Performance Mixed Use (MU) Enterprise and Datacenter Standard Form Factor (EDSFF) E3.S Solid State Drives are well suited for high I/O applications that require a balanced performance between reads and writes to deliver high performance and endurance for data intensive applications. NVMe SSDs communicate directly to applications via the PCIe bus to boost I/O bandwidth and reduce latency. HPE NVMe Mainstream Performance MU EDSFF E3.S SSDs are advanced data center drives customized for greater performance and endurance in a cost-effective design. It is designed to utilize the high bandwidth of PCIe Gen 5 in select servers for mixed use workloads requiring outstanding IOPS per watt and cost per IOPS as an upgrade from SATA SSDs.What is new supporting point:
Offer 1.6 TB, 3.2 TB, and 6.4 TB storage capacities for next gen NVMe Mainstream Performance Mixed Use EDSFF E3.S.
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 3.2 TB |
| Data transmission | |
| Random write (4KB) | 424436 IOPS |
| Random read (4KB) | 206818 IOPS |
| Features | |
| Interface | PCI Express 5.0 |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 3.2 TB |
| Random write (4KB) | 424436 IOPS |
| Random read (4KB) | 206818 IOPS |
| SSD form factor | E3.S |
| Target workload | Mixed Use (MU) |
| Hot-Plug support | Yes |
| Drive writes per day (DWPD) | 3 |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Power | |
| Power consumption (average) | 19.07 W |
| Performance | |
| Interface | PCI Express 5.0 |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 3.2 TB |
| Random write (4KB) | 424436 IOPS |
| Random read (4KB) | 206818 IOPS |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Design | |
| Component for | Server/workstation |
| SSD form factor | E3.S |
| Weight & dimensions | |
| Width | 200 mm |
| Weight | 540 g |
| Height | 116 mm |
| Depth | 254 mm |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 5.0 |
| Weight (imperial) | 0.538 kg (1.19 lbs) |
| SSD form factor | E3.S |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.538 kg (1.19 lbs) |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



