HPE 3PAR 10000 4-port 8Gb Fibre Channel Upgrade Adapter Internal Fiber 8000 Mbit/s
HPE 3PAR 10000 4-port 8Gb Fibre Channel Upgrade Adapter Internal Fiber 8000 Mbit/s is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Description
Information technology professionals rely on HP quality to ensure maximum productivity. As the power of applications, processors, memory adapters and storage devices increases, high-end computer users are seeking ways to optimize their system performance. HP provides leading solutions, adding new levels of performance, availability, flexibility, and management.Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Fiber ports quantity | 4 |
| Interface | Fiber |
| Connectivity technology | Wired |
| Bandwidth | |
| Maximum data transfer rate | 8000 Mbit/s |
| Network | |
| Maximum data transfer rate | 8000 Mbit/s |
| Design | |
| Internal | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 215.9 mm |
| Depth | 101.6 mm |
| Height | 254 mm |
| Weight | 450 g |
| Performance | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
