HPE 3PAR StoreServ M6710 2TB 6G SAS 7.2K SFF(2.5in) Nearline Hard Drive internal hard drive 7200 RPM 2.5"
HPE 3PAR StoreServ M6710 2TB 6G SAS 7.2K SFF(2.5in) Nearline Hard Drive internal hard drive 7200 RPM 2.5" is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Description
HP Serial Attached SCSI (SAS) hard drives are high-performance alternatives to SATA hard drives. SAS hard drives combine high-bandwidth and faster data transfer rates with better error detection and recovery, as well as having higher reliability specifications.Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 2 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 2 TB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Interface | SAS |
| Packaging content | |
| Storage drive adapter included | No |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Interface | SAS |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

