HPE | SKU:
P22280-K21
Sold out
HPE 7.68TB NVMe Gen4 High Performance Read Intensive SFF SCN U.3 PM1733 SSD
€12,204.58
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
HPE 7.68TB NVMe Gen4 High Performance Read Intensive SFF SCN U.3 PM1733 SSD is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
7.68TB NVMe Gen4 High Performance Read Intensive SFF SCN U.3 PM1733 SSD
Achieve higher IOPS and low latency to enhance the performance of your data center.
Maintain data accuracy with full data-path error detection.
Choose from a broad portfolio of enhanced solutions in a wide variety of capacities.
HPE NVMe PCIe Gen4 U.3 Dynamic SSDs are 100% backwards compatible with NVMe U.2 SSD backplanes on selected HPE ProLiant servers.
What is new supporting point:
Offering 1.92 TB, 3.84 TB, 7.68 TB, and 15.36 TB HPE NVMe High Performance Read Intensive SFF SSDs.
Reasons To Buy
High Performance, Exceptional Reliability, and Efficiency for Faster Business Results
HPE NVMe High Performance Read Intensive (RI) Solid State Drives (SSDs) are ideal for read caching, social media, bulk storage, email, and boot/swap.Achieve higher IOPS and low latency to enhance the performance of your data center.
Maintain data accuracy with full data-path error detection.
Choose from a broad portfolio of enhanced solutions in a wide variety of capacities.
HPE Continues to Enhance its SSD Portfolio by Offering NVMe PCIe Gen4 U.3 SSDs
HPE NVMe PCIe Gen4 U.3 SSDs deliver higher performance for server-storage solutions to better meet the challenges within high performance workloads.HPE NVMe PCIe Gen4 U.3 Dynamic SSDs are 100% backwards compatible with NVMe U.2 SSD backplanes on selected HPE ProLiant servers.
Description
Do you need to accelerate the performance of your read intensive applications? HPE NVMe High Performance Read Intensive (RI) Solid State Drives (SSDs) are best suited for applications requiring a strong blend of high read IOPS, low latency, and high endurance at a strong price point. NVMe SSDs communicate directly with applications via the PCIe bus to boost I/O bandwidth and reduce latency. HPE NVMe High Performance RI SSDs provide high-performance data transfers from storage at rates faster than SAS or SATA SSDs. They are designed to utilize the high bandwidth of PCIe Gen4 in select servers for read-heavy workloads such as read caching, web servers, and boot/swap.What is new supporting point:
Offering 1.92 TB, 3.84 TB, 7.68 TB, and 15.36 TB HPE NVMe High Performance Read Intensive SFF SSDs.
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 7.68 TB |
| Memory type | TLC |
| Data transmission | |
| Read speed | 7000 MB/s |
| Write speed | 3800 MB/s |
| Random write (4KB) | 140000 IOPS |
| Random read (4KB) | 180000 IOPS |
| Write latency | 30 µs |
| Read latency | 95 µs |
| Features | |
| Interface | PCI Express |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 7.68 TB |
| Read speed | 7000 MB/s |
| Write speed | 3800 MB/s |
| Memory type | TLC |
| Random write (4KB) | 140000 IOPS |
| Random read (4KB) | 180000 IOPS |
| Write latency | 30 µs |
| Read latency | 95 µs |
| Hardware encryption | No |
| SSD form factor | 2.5" |
| Target workload | Read Intensive (RI) |
| Hot-Plug support | Yes |
| Drive writes per day (DWPD) | 1 |
| Compatible products | HPE Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Power | |
| Power consumption (average) | 17.9 W |
| Performance | |
| Interface | PCI Express |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 7.68 TB |
| Read speed | 7000 MB/s |
| Write speed | 3800 MB/s |
| Memory type | TLC |
| Random write (4KB) | 140000 IOPS |
| Random read (4KB) | 180000 IOPS |
| Write latency | 30 µs |
| Read latency | 95 µs |
| Hardware encryption | No |
| Compatible products | HPE Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Design | |
| Component for | Server/workstation |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 219.2 mm |
| Weight | 500 g |
| Height | 146.1 mm |
| Depth | 228.6 mm |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express |
| Hardware encryption | No |
| Weight (imperial) | 0.499 kg (1.1 lbs) |
| SSD form factor | 2.5" |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.499 kg (1.1 lbs) |
| Compatible products | HPE Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

