HPE 7.68TB NVMe Gen5 Mainstream Performance Read Intensive E3S EC1 EDSFF SPDM PE1010 SSD
HPE 7.68TB NVMe Gen5 Mainstream Performance Read Intensive E3S EC1 EDSFF SPDM PE1010 SSD is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Reasons To Buy
High Performance, Exceptional Reliability, and Efficiency for Faster Business Results
HPE NVMe Mainstream Performance Read Intensive (RI) Enterprise and Datacenter Standard Form Factor (EDSFF) E3.S Solid State Drives (SSDs) are ideal for databases, cloud compute, containers, and hyperscale environments.Achieve higher IOPS and lower latency to enhance the performance of your enterprise servers while maintaining data accuracy with full data-path error detection.
Improved thermals, power, and scalability provide better system efficiency for high I/O applications.
Faster PCIe Gen 5 technology only available with EDSFF E3.S SSDs.
Improved Design and Efficiency for Increased Performance on Gen 11 Servers
Dramatically increase density with a 1U server that can fit 20 E3.S or 10 E3.S 2T drives, or a 2U server that can fit 36 E3.S or 18 E3.S 2T drives.Improved power management and density while utilizing less power.
Description
Do you need to accelerate the performance of your read intensive applications? HPE NVMe Mainstream Performance Read Intensive (RI) Enterprise and Datacenter Standard Form Factor (EDSFF) E3.S Solid State Drives (SSDs) are best suited for applications requiring a strong blend of high read IOPS, low latency, and high endurance at a strong price point. NVMe SSDs communicate directly to applications via the PCIe bus to boost I/O bandwidth and reduce latency. HPE NVMe Mainstream Performance EDSFF E3.S SSD replaces the traditional 2.5 inch small form factor SSD while supporting greater density of NVMe drives. It provides high-performance data transfers at rates faster than SAS or SATA SSDs. Designed to utilize the high bandwidth of PCIe Gen5 on servers with workloads high in reads such as read caching, web servers, and boot/swap.What is new supporting point:
Offering 1.92 TB, 3.84 TB, 7.68 TB, 15.36 TB, and 30.72 TB storage capacities for HPE NVMe Mainstream Performance EDSFF E3.S SSDs.
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 7.68 TB |
| Data transmission | |
| Random write (4KB) | 225842 IOPS |
| Random read (4KB) | 267826 IOPS |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 7.68 TB |
| Random write (4KB) | 225842 IOPS |
| Random read (4KB) | 267826 IOPS |
| Hardware encryption | Yes |
| SSD form factor | E3.S |
| Target workload | Read Intensive (RI) |
| Hot-Plug support | Yes |
| Drive writes per day (DWPD) | 1.4 |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Power | |
| Power consumption (average) | 15.77 W |
| Power consumption (max) | 15.77 W |
| Performance | |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 7.68 TB |
| Random write (4KB) | 225842 IOPS |
| Random read (4KB) | 267826 IOPS |
| Hardware encryption | Yes |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Design | |
| Component for | Server/workstation |
| SSD form factor | E3.S |
| Weight & dimensions | |
| Width | 200 mm |
| Weight | 540 g |
| Height | 116 mm |
| Depth | 254 mm |
| Technical details | |
| Hardware encryption | Yes |
| Weight (imperial) | 0.538 kg (1.19 lbs) |
| SSD form factor | E3.S |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.538 kg (1.19 lbs) |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


