HPE Alletra Storage MP 1.92TB NVMe SFF FIPS Encrypted TAA-compliant SSD 2.5" PCI Express TLC
HPE Alletra Storage MP 1.92TB NVMe SFF FIPS Encrypted TAA-compliant SSD 2.5" PCI Express TLC is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Description
HPE Alletra Storage MP B10000 supports SSDs with NVMe interface and QLC or TLC NAND technology.Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Memory type | TLC |
| Security | |
| Security algorithms | FIPS 140 |
| Features | |
| Interface | PCI Express |
| Component for | Disk array |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Security algorithms | FIPS 140 |
| Memory type | TLC |
| Hardware encryption | Yes |
| SSD form factor | 2.5" |
| Compatible products | Alletra Storage MP B10000 |
| Performance | |
| Interface | PCI Express |
| Component for | Disk array |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Security algorithms | FIPS 140 |
| Memory type | TLC |
| Hardware encryption | Yes |
| Compatible products | Alletra Storage MP B10000 |
| Design | |
| Component for | Disk array |
| SSD form factor | 2.5" |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express |
| Hardware encryption | Yes |
| SSD form factor | 2.5" |
| Other features | |
| Compatible products | Alletra Storage MP B10000 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
