HPE AMD EPYC 7313 3.0GHz 16-core 155W Processor Kit for ProLiant XL225n Gen10 Plus
HPE AMD EPYC 7313 3.0GHz 16-core 155W Processor Kit for ProLiant XL225n Gen10 Plus is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Description
.Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 3 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 204.8 GB/s |
| Thermal Design Power (TDP) | 155 W |
| Processor cache | 128 MB |
| Processor model | 7313 |
| Processor threads | 32 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 3.7 GHz |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor cores | 16 |
| Processor socket | Socket SP3 |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz |
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 204.8 GB/s |
| Memory channels | Octa-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 155 W |
| Technical details | |
| Weight (imperial) | 0.696 kg (1.53 lbs) |
| Thermal Design Power (TDP) | 155 W |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Thermal Design Power (TDP) | 155 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 174.8 mm |
| Weight | 700 g |
| Height | 169.7 mm |
| Depth | 285.7 mm |
| Other features | |
| Height (imperial) | 17 cm (6.68") |
| Weight (imperial) | 0.696 kg (1.53 lbs) |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

