HPE | SKU:
P21655-B21
Sold out
HPE AMD EPYC 7452 processor 2.35 GHz 128 MB L3 Tray
€3,438.71
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
HPE AMD EPYC 7452 processor 2.35 GHz 128 MB L3 Tray is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
AMD EPYC 7452 (2.3GHz/32-core/155W) Processor Kit for ProLiant DL385 Gen10 Plus
Description
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 2.35 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | No |
| Thermal Design Power (TDP) | 155 W |
| Processor cache | 128 MB |
| Processor model | 7452 |
| Processor threads | 64 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 3.35 GHz |
| Component for | Server/workstation |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor cores | 32 |
| Processor socket | Socket SP3 |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Tray |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz |
| Memory channels | Octa-channel |
| Memory bandwidth (max) | 204.8 GB/s |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 155 W |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 155 W |
| Market segment | Server |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| Thermal Design Power (TDP) | 155 W |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Market segment | Server |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
