HPE | SKU:
P29679-L22
Sold out
HPE AMD EPYC 7F52 processor 3.5 GHz 256 MB L3
€3,952.39
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
HPE AMD EPYC 7F52 processor 3.5 GHz 256 MB L3 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
AMD EPYC 7F52 (3.5GHz/16-core/240W) FIO DLC Processor Kit for HPE ProLiant XL645d Gen10 Plus
Key Features
- Exceptional performance for cloud, enterprise, and HPC workloads
- Cutting-edge security features with AMD Infinity Guard
- Energy-efficient
- Outstanding return on IT investment
- Broad ecosystem support
Description
Elevate Business Productivity with AMD EPYCSpecifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 3.5 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 204.8 GB/s |
| Thermal Design Power (TDP) | 240 W |
| Processor cache | 256 MB |
| Processor model | 7F52 |
| Processor threads | 32 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 3.9 GHz |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor cores | 16 |
| Processor socket | Socket SP3 |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz |
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 204.8 GB/s |
| Memory channels | Octa-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 240 W |
| Features | |
| Thermal Design Power (TDP) | 240 W |
| Technical details | |
| Thermal Design Power (TDP) | 240 W |
| Processor cache type | L3 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

