HPE | SKU:
P56098-B21
Sold out
HPE AMD EPYC 9124 processor 3 GHz 64 MB L3
€2,301.71
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
HPE AMD EPYC 9124 processor 3 GHz 64 MB L3 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
AMD EPYC 9124
Key Features
- Exceptional performance for cloud, enterprise, and HPC workloads
- Cutting-edge security features with AMD Infinity Guard
- Energy-efficient
- Outstanding return on IT investment
- Broad ecosystem support
Description
Elevate Business Productivity with AMD EPYCSpecifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 3 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Thermal Design Power (TDP) | 200 W |
| Processor cache | 64 MB |
| Processor model | 9124 |
| Processor threads | 32 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 3.7 GHz |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor cores | 16 |
| Processor socket | Socket SP5 |
| Processor series | AMD EPYC 9004 Series for Server |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 4800 MHz |
| Memory channels | Dodeca-channel |
| Memory bandwidth (max) | 460.8 GB/s |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 200 W |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 200 W |
| Processor series | AMD EPYC 9004 Series for Server |
| Market segment | Server |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| Thermal Design Power (TDP) | 200 W |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Market segment | Server |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


