HPE | SKU:
P60465-B21
Sold out
HPE AMD EPYC 9734 2.2GHz 112-core 340W Processor for
€19,158.23
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
HPE AMD EPYC 9734 2.2GHz 112-core 340W Processor for is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
AMD EPYC 9734 2.2GHz 112-core 340W Processor for HPE
Description
.Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 2.2 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | No |
| Configurable TDP-down | 320 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 340 W |
| Processor cache | 256 MB |
| Processor model | 9734 |
| Processor threads | 224 |
| Processor boost frequency | 3 GHz |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor cores | 112 |
| Processor socket | Socket SP5 |
| Configurable TDP-up | 400 W |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Tray |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 4800 MHz |
| Memory channels | Dodeca-channel |
| Memory bandwidth (max) | 460.8 GB/s |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Configurable TDP-down | 320 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 340 W |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Weight (imperial) | 0.608 kg (1.34 lbs) |
| Thermal Design Power (TDP) | 340 W |
| Market segment | Server |
| Configurable TDP-up | 400 W |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| Thermal Design Power (TDP) | 340 W |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Market segment | Server |
| Processor special features | |
| Configurable TDP-up | 400 W |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
| Weight & dimensions | |
| Width | 76 mm |
| Weight | 610 g |
| Height | 12.5 mm |
| Depth | 297.4 mm |
| Other features | |
| Height (imperial) | 1.24 cm (0.49") |
| Weight (imperial) | 0.608 kg (1.34 lbs) |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
