HPE | SKU:
JH581A
Sold out
18% off
HPE Arista 7050X 48SFP+ 4QSFP+ FB Managed Grey
€16,593.55
€20,321.00
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
HPE Arista 7050X 48SFP+ 4QSFP+ FB Managed Grey is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Arista 7050X 48SFP+4QSFP+FB AC Swch
Description
The Arista 7050SX 10/40 Data Center Switch Series offer 1RU and 2RU purpose-built 10/40GbE switches supporting wirespeed Layer 2, Layer 3, and Layer 4 performance combined with low latency and advanced features for software driven cloud networking, Big Data, cloud, virtualized and traditional deployments. This solution provides flexible options for scalable two-tier network designs and incorporates traffic control, monitoring and provisioning features that support ease of use. These switches offer wirespeed 10GbE and 40GbE versatility, plus flexibility for connecting servers and storage running business critical applications, high performance computing (HPC) and highly virtualized cloud infrastructures.Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Management features | |
| Switch type | Managed |
| Ports & interfaces | |
| Installed QSFP+ modules quantity | 4 |
| Installed SFP modules quantity | 48 |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| Power | |
| Power consumption (max) | 220 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| DC input voltage | 40 - 72 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 483 mm |
| Depth | 44 mm |
| Height | 406 mm |
| Weight | 8.6 kg |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

