HPE | SKU:
JH947A
Sold out
18% off
HPE Arista 7160 Managed Gigabit Ethernet (10/100/1000) Grey
€15,929.69
€19,508.00
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
HPE Arista 7160 Managed Gigabit Ethernet (10/100/1000) Grey is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Arista 7160 48SFP25 6QSFP28 Front-to-Back AC Switch
choice of high density interfaces as shown below to seamlessly evolve to the next generation of Ethernet speeds.
- Offer 48 wirespeed 10/25G ports with 6 100G ports for up to 72 total 25G or 10G ports
- Easy migration from 1/10G to 1/10/25G using a familiar SFP connection
- Six 100G QSFP ports allow choice of 6x 100GbE, 24x 25GbE, 6x 40GbE, or 24x 10GbE
- 5 speeds for flexible 10GbE, 25GbE, 40GbE, 50GbE and 100GbE with optics or cables
- 3.6Tbps of wire speed performance with 24MB of buffer
Description
The 7160 Series deliver unprecedented levels of programmability, flexible forwarding profiles, and a fully shared packet buffer in achoice of high density interfaces as shown below to seamlessly evolve to the next generation of Ethernet speeds.
- Offer 48 wirespeed 10/25G ports with 6 100G ports for up to 72 total 25G or 10G ports
- Easy migration from 1/10G to 1/10/25G using a familiar SFP connection
- Six 100G QSFP ports allow choice of 6x 100GbE, 24x 25GbE, 6x 40GbE, or 24x 10GbE
- 5 speeds for flexible 10GbE, 25GbE, 40GbE, 50GbE and 100GbE with optics or cables
- 3.6Tbps of wire speed performance with 24MB of buffer
Specifications
| Management features | |
|---|---|
| Multicast support | Yes |
| Switch type | Managed |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Installed QSFP+ modules quantity | 6 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 1 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 48 |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3ba, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G support | Yes |
| Data transmission | |
| Throughput | 3600000 Mpps |
| MAC address table | 128000 entries |
| Multicast features | |
| Multicast support | Yes |
| Memory | |
| Internal memory | 8192 MB |
| Flash memory | 4000 MB |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| Rack mounting | Yes |
| Airflow direction | Front-to-back airflow |
| Performance | |
| Internal memory | 8192 MB |
| Flash memory | 4000 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Power | |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Number of power supply units | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 483 mm |
| Depth | 406 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 8.7 kg |
| Other features | |
| Latency | 2us |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
