HPE | SKU:
JW184AR
Sold out
5% off
HPE Aruba Networking AP-324 1750 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)
€1,092.11
€1,147.50
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
HPE Aruba Networking AP-324 1750 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE) is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
802.11ac, 2.4/5 GHz, 4x4 MIMO, 1733 Mbps, 8 x RP-SMA, DSSS, 24 dBm, PoE, 10/100/1000BASE-T, 950 g, Remanufactured
These Wave 2 access points deliver multi-user MIMO (MU-MIMO) aware ClientMatch to boost network efficiency and support the growing device density demands on your network.
Starting with the 320 series, Aruba access points have an integrated BLE Beacon to remotely manage battery-powered Aruba Beacons.
Boost network efficiency
With multi-user MIMO (MU-MIMO), you can transmit to multiple Wave 2 clients from an AP, at the same time.
ClientMatch unleashes MU-MIMO
Aruba ClientMatch software groups Wave 2 clients together, enabling MU-MIMO. That means a faster, more efficient network.
Integrated Bluetooth Beacon
320 series APs have an integrated BLE Beacon to simplify management of a large-scale network of battery-powered Aruba Beacons.
Description
Ultra-fast 320 series 802.11ac Wave 2 APs offer the highest performance in high-density environments and can be managed by a Mobility Controller or deployed in controllerless Aruba Instant mode.These Wave 2 access points deliver multi-user MIMO (MU-MIMO) aware ClientMatch to boost network efficiency and support the growing device density demands on your network.
Starting with the 320 series, Aruba access points have an integrated BLE Beacon to remotely manage battery-powered Aruba Beacons.
Boost network efficiency
With multi-user MIMO (MU-MIMO), you can transmit to multiple Wave 2 clients from an AP, at the same time.
ClientMatch unleashes MU-MIMO
Aruba ClientMatch software groups Wave 2 clients together, enabling MU-MIMO. That means a faster, more efficient network.
Integrated Bluetooth Beacon
320 series APs have an integrated BLE Beacon to simplify management of a large-scale network of battery-powered Aruba Beacons.
Specifications
| Data transmission | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1750 Mbit/s |
| Performance | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Transmitting power | 24 dBmW |
| Reset button | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Spread spectrum method | DSSS |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, CCK, OFDM, QPSK |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Channel bandwidth | 80 MHz |
| Certification | FCC CE R&TTE 1995/5/EC Low Voltage 72/23/EEC EN 300 328 EN 301 489 EN 301 893 UL/IEC/EN 60950 EN 60601-1-1, EN 60601-1-2 |
| Maximum data transfer rate | 1750 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| Wireless LAN features | |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, CCK, OFDM, QPSK |
| Network | |
| Internal | No |
| Spread spectrum method | DSSS |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az |
| Bandwidth | |
| Channel bandwidth | 80 MHz |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Management features | |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Certificates | |
| Certification | FCC CE R&TTE 1995/5/EC Low Voltage 72/23/EEC EN 300 328 EN 301 489 EN 301 893 UL/IEC/EN 60950 EN 60601-1-1, EN 60601-1-2 |
| Features | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Transmitting power | 24 dBmW |
| Spread spectrum method | DSSS |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, CCK, OFDM, QPSK |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Channel bandwidth | 80 MHz |
| Maximum data transfer rate | 1750 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| Ports & interfaces | |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Power | |
| Power consumption (max) | 20 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Design | |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| Internal | No |
| LED indicators | Yes |
| Certification | FCC CE R&TTE 1995/5/EC Low Voltage 72/23/EEC EN 300 328 EN 301 489 EN 301 893 UL/IEC/EN 60950 EN 60601-1-1, EN 60601-1-2 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Antenna | |
| Number of connectors | 8 |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Antenna features | Detachable antenna |
| Technical details | |
| Transmitting power | 24 dBmW |
| Reset button | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 203 mm |
| Depth | 203 mm |
| Weight | 950 g |
| Height | 57 mm |
| Package width | 315 mm |
| Package depth | 265 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 1.35 kg |
| Packaging data | |
| Mounting kit | Yes |
| Package width | 315 mm |
| Package depth | 265 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 1.35 kg |
| AC adapter included | No |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| AC adapter included | No |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
