HPE Aruba Networking AP-334 FIPS/TAA 1733 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)
HPE Aruba Networking AP-334 FIPS/TAA 1733 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE) is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Description
The Aruba 330 Series access points provide the fastest gigabit data speeds and superb user experience for mobile devices and applications in a digital workplace.Designed with an integrated HPE Smart Rate port to scale up to 5Gbps Ethernet over existing copper, the 330 Series allows enterprises to leverage their multi-gigabit Ethernet wired network infrastructures to eliminate bottlenecks.
These Wave 2 access points deliver multi-user MIMO (MU-MIMO) aware ClientMatch to boost network efficiency and support the growing device density demands on your network.
Specifications
| Data transmission | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| Performance | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Reset button | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Frequency band | 2.4 - 2.4835, 5.15 - 5.25, 5.25 - GHz |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, CCK, DSSS, OFDM, QPSK |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Wireless LAN features | |
| Frequency band | 2.4 - 2.4835, 5.15 - 5.25, 5.25 - GHz |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, CCK, DSSS, OFDM, QPSK |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Number of SSID supported | 16 |
| Security algorithms | WEP, WPA, WPA2, WPA3 |
| Management features | |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Features | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Frequency band | 2.4 - 2.4835, 5.15 - 5.25, 5.25 - GHz |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, CCK, DSSS, OFDM, QPSK |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 600 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 1733 Mbit/s |
| Ports & interfaces | |
| RS-232 interface | Yes |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Power | |
| Power consumption (max) | 25.3 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| AC input voltage | 48 V |
| Design | |
| Placement | Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Antenna | |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 12 dBi |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Technical details | |
| Reset button | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 225 mm |
| Depth | 224 mm |
| Weight | 1.15 kg |
| Height | 52 mm |
| Package width | 335 mm |
| Package depth | 290 mm |
| Package height | 76 mm |
| Package weight | 1.55 kg |
| Packaging data | |
| Quick start guide | Yes |
| Package width | 335 mm |
| Package depth | 290 mm |
| Package height | 76 mm |
| Package weight | 1.55 kg |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
