HPE Aruba Networking AP-605R (IL) TAA 3600 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)
HPE Aruba Networking AP-605R (IL) TAA 3600 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE) is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Description
HPE Aruba Networking 600R Series Remote Access Points enable IT teams to deliver a seamless and secure user experience to remote workers and small branch environments. The remote access points are based on Wi-Fi 6E, achieving a combined maximum 3.6 Gbps data rate (using 5 GHz and 6 GHz bands) and increasing capacity by up to 1200 MHz with more 160 MHz channels to better support ever-increasing Wi-Fi demands, especially for latency-sensitive, high-bandwidth video communications. They can also take advantage of an optional cellular module for high-speed backup or primary connectivity.Specifications
| Data transmission | |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 3600 Mbit/s |
| Performance | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM, OFDMA |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.15.4, IEEE 802.3af, IEEE 802.3az |
| Maximum data transfer rate | 3600 Mbit/s |
| MIMO type | Single User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Network | |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM, OFDMA |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.15.4, IEEE 802.3af, IEEE 802.3az |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Security algorithms | WPA3 |
| Features | |
| 6 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM, OFDMA |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.15.4, IEEE 802.3af, IEEE 802.3az |
| Maximum data transfer rate | 3600 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| Cyclic Shift Diversity (CSD) | Yes |
| Cyclic Delay Diversity (CDD) | Yes |
| MIMO type | Single User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 287 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 1200 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (6 GHz) | 2400 Mbit/s |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| Power | |
| Power consumption (max) | 40 W |
| Power consumption (typical) | 5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| DC voltage range | 48 V |
| Design | |
| Placement | Table |
| Product colour | White |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Antenna | |
| Antenna type | External |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna gain level (max) | 5.5 dBi |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Technical details | |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC) |
| Software | |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| Cyclic Shift Diversity (CSD) | Yes |
| Cyclic Delay Diversity (CDD) | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 225 mm |
| Depth | 150 mm |
| Weight | 900 g |
| Height | 40 mm |
| Package width | 373 mm |
| Package depth | 309 mm |
| Package height | 107 mm |
| Package weight | 1.94 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 373 mm |
| Package depth | 309 mm |
| Package height | 107 mm |
| Package weight | 1.94 kg |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 55 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 100% |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



