HPE | SKU:
S3J26A
14% off
HPE Aruba Networking AP-POE-BT10 1-port 10G 60W Midspan 802.3bt PoE Injector
€196.19
€229.00
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
HPE Aruba Networking AP-POE-BT10 1-port 10G 60W Midspan 802.3bt PoE Injector is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Aruba Networking AP-POE-BT10 1-port 10G 60W Midspan 802.3bt PoE Injector
Description
.Specifications
| Network | |
|---|---|
| Networking standards | IEEE 802.3bt |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Cabling technology | 1000/10000 |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE++ (4PPoE) |
| Compliance industry standards | 802.3bt |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power | |
| Output power | 60 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 60 W |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 60 W |
| Power consumption (typical) | 60 W |
| Certificates | |
| Compliance industry standards | 802.3bt |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 911.7 g |
| Width | 64 mm |
| Depth | 183 mm |
| Height | 71 mm |
| Features | |
| Networking standards | IEEE 802.3bt |
| Technical details | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power consumption (typical) | 60 W |
| Ethernet LAN data rates | 10000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Compliance industry standards | 802.3bt |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

