HPE Aruba Networking Aruba AP-203RP (IL) FIPS/TAA 867 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)
HPE Aruba Networking Aruba AP-203RP (IL) FIPS/TAA 867 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE) is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Description
The highly secure and reliable 203R Series ensures corporate applications work remotely without disruption. Compact and cost-effective, they’re the perfect access point for home and small branch offices.Specifications
| Data transmission | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 867 Mbit/s |
| Performance | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3az |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 867 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| Wireless LAN features | |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Network | |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3az |
| Features | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3az |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 867 Mbit/s |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| Cyclic Shift Diversity (CSD) | Yes |
| Cyclic Delay Diversity (CDD) | Yes |
| MIMO | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 400 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 867 Mbit/s |
| Security | |
| Security algorithms | IPSec |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Power | |
| Power consumption (max) | 7.5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| AC input voltage | 90 - 265 V |
| AC input frequency | 47-63 Hz |
| Design | |
| Placement | Table, Wall |
| Product colour | White |
| LED indicators | Power, Status |
| Antenna | |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna gain level (max) | 1 dBi |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Indication | |
| LED indicators | Power, Status |
| Software | |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| Cyclic Shift Diversity (CSD) | Yes |
| Cyclic Delay Diversity (CDD) | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 155 mm |
| Depth | 50 mm |
| Weight | 340 g |
| Height | 95 mm |
| Package width | 224 mm |
| Package depth | 159 mm |
| Package height | 78 mm |
| Package weight | 590 g |
| Packaging data | |
| Package width | 224 mm |
| Package depth | 159 mm |
| Package height | 78 mm |
| Package weight | 590 g |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 93% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
