HPE | SKU:
JZ152AR
Sold out
7% off
HPE Aruba Networking Aruba AP-318 (RW) 1733 Mbit/s Power over Ethernet (PoE)
€1,062.20
€1,137.00
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
HPE Aruba Networking Aruba AP-318 (RW) 1733 Mbit/s Power over Ethernet (PoE) is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Aruba AP-318 (RW) 802.11n/ac Dual 2x2:2/4x4:4 Radio 6xRPSMA Connectors Indoor Hardened AP, Remanufactured
Delivers 4x4:4SS MU-MIMO capability, Aruba’s advanced ClientMatch and an integrated Bluetooth beacon to enable Aruba location services.
Description
The hardened Aruba 318 series access point delivers gigabit Wi-Fi performance to 802.11ac mobile devices in harsh, weather-protected environments such as warehouses, industrial freezers or enclosures in extreme environments such as stadiums.Delivers 4x4:4SS MU-MIMO capability, Aruba’s advanced ClientMatch and an integrated Bluetooth beacon to enable Aruba location services.
Specifications
| Data transmission | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| Performance | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| Wireless LAN features | |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Network | |
| Internal | No |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Security algorithms | IPSec |
| Features | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | Micro-USB |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 23 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Design | |
| Placement | Wall |
| Internal | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Antenna | |
| Number of connectors | 6 |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 222 mm |
| Weight | 1.23 kg |
| Height | 75 mm |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
